Kilka wskazówek ułatwiających przygotowanie dziecka do przedszkola

Decyzja o posłaniu pociechy do przedszkola to ważny przełom zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Takie wydarzenie naturalnie potrafi wywrócić do góry nogami życie całej rodziny, a pierwszemu dniowi w nieznanym miejscu często towarzyszą stres i strach. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu dziecka do przedszkola. Dzięki temu rodzice zaoszczędzą niepotrzebnego stresu nie tylko maluchowi, ale także samym sobie, a pociecha szybciej przyzwyczai się do nowego otoczenia. Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka wskazówek, które sprawią, że pierwszy etap edukacji pozostawi po sobie radosne wspomnienia. Zapraszamy!

Niepubliczne Sportowo językowe przedszkole - Prywatny żłobek Katowice Ul. Pułaskiego 42

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to pierwszy krok w budowaniu samodzielności małego człowieka. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dziecko po raz pierwszy zostaje bez rodziców na większą liczbę godzin w otoczeniu nieznanych mu dzieci i opiekunów. Choć maluch może liczyć na profesjonalną opiekę i kompleksowe wsparcie w adaptacji do nowych warunków, to istnieje kilka rzeczy, które powinien umieć przed przekroczeniem drzwi placówki. Jak przygotować trzylatka do przedszkola? Należy upewnić się, że dziecko potrafi:zostawać bez rodziców na kilka godzin pod opieką innych członków rodziny lub znajomych

  • korzystać z toalety
  • posługiwać się widelcem i łyżką
  • pić z kubeczka
  • komunikować swoje potrzeby emocjonalne i fizjologiczne np. kiedy odczuwa ból i dyskomfort
  • ubierać się z niewielką pomocą dorosłego

Bardzo istotne jest także to, aby dziecko było zainteresowane nawiązywaniem kontaktów ze swoimi rówieśnikami. W zależności od wieku i etapu rozwojowego może to wiązać się z dążeniem do przebywania w ich gronie, naśladowaniem lub wspólną zabawą.

Jak oswoić dziecko z myślą o przedszkolu?

Pierwsze przygotowania dziecka do pójścia do przedszkola warto rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Dzięki temu damy maluchowi wystarczającą ilość czasu, aby mógł oswoić się z myślą o nadchodzących zmianach. Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Prezentujemy kilka propozycji działań, które uśmierzą niepokój malucha.

Zadbaj o kontakt z innymi dziećmi

W przedszkolu dziecko przez co najmniej kilka godzin dziennie będzie przebywało w otoczeniu rówieśników. Dlatego wcześniej powinno oswoić się z ich obecnością. Warto zabierać pociechę w miejsca, w których może spotkać inne dzieci i nawiązać z nimi kontakt np. na podwórko, sale zabaw czy zajęcia w klubach dla najmłodszych. W rezultacie maluch nie będzie kurczowo trzymał się swoich rodziców i chętniej wkroczy w rówieśnicze grono.

Pokaż dziecku przedszkole

Idealnym sposobem na ograniczenie stresu związanego z pójściem do przedszkola jest wcześniejsze zapoznanie dziecka z placówką. Niektóre instytucje organizują specjalne zajęcia adaptacyjne. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to warto opowiedzieć dziecku o miejscu, do którego będzie uczęszczało np. o ciekawych zajęciach, posiłkach i wycieczkach. Dobrze byłoby także pokazać maluchowi otoczenie wokół przedszkola np. plac zabaw.

Wspólnie przygotujcie wyprawkę

Na długo przed pierwszym dniem w przedszkolu warto zachęcić pociechę do wspólnego przygotowania wyprawki. W ten sposób dziecko wybierze rzeczy, które będą mu towarzyszyły w nieznanym miejscu. Dzięki temu poczuje się bezpieczniej i szybciej odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Co warto przygotować dziecku do przedszkola? Niezbędne będą plecak, kocyk, wygodne kapcie, worek na buty i artykuły higieniczne. Doskonale sprawdzą się tutaj gadżety z motywami z ulubionych bajek malucha.

Nie zapomnij o szczerej rozmowie

Na żadnym etapie przygotowań nie powinniśmy także zapomnieć o szczerej rozmowie. Warto zachęcić malucha nie tylko do dzielenia się własnymi odczuciami, ale także poinformować go o trudnych emocjach, które mogą się pojawić się na samym początku, m.in. smutku i tęsknocie. Dzięki temu dziecko potraktuje swoje uczucia w sposób naturalny, co ograniczy stres. Podczas rozmowy należy mówić wyłącznie prawdę, bez koloryzowania. Dobrym sposobem jest także odwołanie się do własnych doświadczeń i wspomnień.

Jak rodzic powinien się przygotować na wysłanie dziecka do przedszkola?

Dzieci są spostrzegawcze i doskonale naśladują postawy swoich rodziców. Jeśli maluch zauważy, że mama i tata martwią się tym, jak poradzi sobie w nowym środowisku, to podąży za ich przykładem. Dlatego poza przygotowaniem dziecka do przedszkola, należy także zadbać także o własny spokój.

Nie bądź nadopiekuńczy/a

Troska o dziecko jest nieodłącznym elementem bycia rodzicem. Jednakże nadopiekuńcza postawa nie tylko zniechęci malucha do eksploracji nieznanego, ale także zasieje w nim lęk i zwątpienie we własne umiejętności. Warto uświadomić sobie, że w przedszkolu dziecko zostanie otoczone profesjonalną opieką i nie stanie mu się tam żadna krzywda. Dlatego nie powinniśmy martwić się na zapas ani odwlekać w nieskończoność decyzji o posłaniu malucha do placówki. Pozostawianie dziecka w domu bez powodu, przekupstwa i koczowanie pod drzwiami nie pomogą maluchowi w zmierzeniu się z nowym miejscem.

Przygotuj się na wyzwania

Wielu rodzicom serce kraje się na widok pociechy, która po raz pierwszy znika za drzwiami sali zabaw. Jednakże odpowiednie przygotowanie do nadchodzących wyzwań sprawi, że poczujesz się pewniej. Warto np. pamiętać o tym, że nowe przedszkolaki często chorują. Przebywanie w dużej grupie innych dzieci naturalnie skutkuje większym przepływem zarazków. Dlatego zarówno w swoim harmonogramie dnia, jak i we własnej głowie należy przygotować miejsce na dziecięce przeziębienia, bóle gardła i grypę. Czasami maluch płacze w przedszkolu, głównie na początku. Nie powinniśmy wtedy krzyczeć na dziecko, lecz okazać mu wsparcie emocjonalne.

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Spokój, spokój i jeszcze raz spokój

Każdy z nas kiedyś przez to przechodził. Jak przygotować dziecko do przedszkola? Na pewno samemu zachowując spokój, pokażemy maluchowi, że nowego miejsca nie trzeba się obawiać. Warto także upewnić się, że dziecko potrafi samodzielnie jeść i korzystać z toalety. Nie można także zapomnieć o wcześniejszym oswojeniu pociechy z myślą o pójściu do przedszkola. Szczere rozmowy, zachęcanie do kontaktów z innymi dziećmi, czy wspólne przygotowanie wyprawki zaowocują łatwiejszą adaptacją do nowej rzeczywistości i sprawią, że za niedługi czas dziecko nie będzie chciało wracać do domu.

Zapanuj nad wewnętrznym rozdarciem

Wewnętrzne rozdarcie jest całkowicie naturalne w przypadku pierwszej, dłuższej rozłąki ze swoją pociechą. Czasami rodzice wysyłają dziecko do przedszkola, aby wrócić do pracy po długiej przerwie. Nie warto zadręczać się wyrzutami sumienia z tego powodu i postarać się dostrzec korzyści z nowej sytuacji np. większą samodzielność dziecka, możliwość intensywnego rozwój zawodowego. Pierwsze dni i tak będą trudne emocjonalnie zarówno dla malucha, jak i jego mamy i taty. Warto jednak odpowiednio się nastroić, co przełoży się również na spokój debiutującego przedszkolaka.