Wszystko, co musisz wiedzieć o rekrutacji do żłobka

Nie każdy ma możliwość zajęcia się dzieckiem do momentu, gdy będzie mogło ono udać się do przedszkola. Ambicje, chęć rozwoju i wsparcia budżetu domowego mogą sprawić, że mama maluszka wróci do pracy. W takim przypadku jeden ze sposobów na zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki to zapisanie go do żłobka. Dlaczego to dobry wybór? Co należy wiedzieć na temat zasad rekrutacji do żłobka? Odpowiadamy!

Niepubliczne Sportowo językowe przedszkole - Prywatny żłobek Katowice Ul. Pułaskiego 42

Zapisanie maluszka do żłobka, pod warunkiem że jest on na to gotowy, niesie z reguły wiele korzyści. Przede wszystkim w placówce pociecha może uczyć się samodzielności, a także rozwijać umiejętności społeczne poprzez poznawanie rówieśników i współpracę z nimi. Weźmie tam również udział w zaplanowanych przez
doświadczonych pedagogów zajęciach, których celem jest wsparcie ogólnego rozwoju. To z kolei przekłada się na łatwiejsze i szybsze zaadaptowanie się później w przedszkolu. Warto także zaznaczyć, że wysłanie dziecka do żłobka może nieść też korzyści dla rodziców — wysłanie maluszka do żłobka może pozwolić na powrót do pracy i wygospodarowanie czasu na własny rozwój

Od kiedy dziecko może iść do żłobka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest odpowiedni moment, aby złożyć podanie o przyjęcie do żłobka. Wiele zależy od samej placówki oraz konkretnego dziecka. Są miejsca, gdzie można zapisać już 4-miesięczną pociechę, a są takie, które przyjmują dopiero maluszki mające co najmniej rok. Dzieci zostają w placówkach do około 3. roku życia, aby później udać się do przedszkola. Myśląc o zapisaniu pociechy do opisywanej placówki, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko to, od kiedy przyjmują do żłobka, który się wybrało, lecz także to, w jakim stopniu maluch został przygotowany na takie wydarzenie. Choć warunki przyjęcia do żłobka nie obejmują samodzielności dziecka, ponieważ będzie ono mogło liczyć na pomoc opiekunek, trzeba pamiętać, że zawsze mają one pod opieką większą grupę dzieci. Dobrze przemyśleć, jak pociecha radzi sobie z rozstaniami z rodzicami. Jeśli wykazuje silne objawy lęku separacyjnego, prawdopodobnie lepiej poczekać. Zazwyczaj rodzice decydują się na wysłanie do opisywanych placówek dzieci, gdy te mają około roku, jednak tak jak zostało wspomniane, nie jest to regułą.

Jakie są warunki przyjęcia do żłobka?

Zanim złożysz podanie o przyjęcie maluszka, musisz znaleźć odpowiednią placówkę. Dobrze wziąć pod uwagę zarówno wyposażenie danego miejsca, jak i pracującą w nim kadrę. Ważne, aby były to osoby empatyczne i cierpliwe. Po wyborze żłobka, kryteria przyjęcia warto sprawdzić na jego stronie. Tak jak zostało wspomniane,
mogą się one nieco różnić w zależności od danej placówki. Część placówek w regulaminie dodaje zapisy na temat tego, kto traktowany jest priorytetowo, np. dzieci, których rodzeństwo uczęszcza już do placówki. Nabory do żłobka trwają cały rok pod warunkiem, że w placówkach są miejsca dla nowych dzieci, jednak
podobnie jak wszystkie inne zasady, również te terminy mogą być ustalone przez określoną placówkę. Warto nie zniechęcać się, nawet jeśli otrzyma się informacje, że zapisy są zamknięte — być może niedługo rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do żłobka, który został wybrany. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj do wniosku konieczne
jest dołączenie określonych pism, np. potwierdzenie miejsca zamieszkania czy tego, że rodzice pracują. Wymagane dokumenty też powinny zostać wypisane w zasadach rekrutacji do żłobka. Wiele osób zastanawia się również, do ilu żłobków można złożyć podanie. Z reguły wysyłając wnioski przez internet, wybiera się trzy placówki w obrębie miasta lub gminy. Daje to większe szanse na to, że maluch dostanie się do którejś z nich. Warto pamiętać, że jeśli dziecko zostanie przyjęte, należy swoją chęć zapisania go do danego żłobka potwierdzić.

Rekrutacja do żłobka — o tym warto pamiętać!

Zapisanie dziecka do żłobka może niekiedy budzić wątpliwości, jednak często podjęcie takiej decyzji niesie wiele korzyści. Dobrze przed rozpoczęciem rekrutacji ocenić, czy maluch poradzi sobie w placówce. Jeśli tak — istotny jest wybór odpowiedniego żłobka. Znając zasady przyjęcia, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i czekać na odpowiedź. W razie pytań dotyczących rekrutacji, zajęć w placówce czy jej dostosowania do konkretnych wymagań, warto skontaktować się z danym żłobkiem.